Družine, ki živijo v hišah, vodo pogosto ogrevajo z električnim grelnikom vode, ki je velik porabnik energije – največji prihranek je mogoč z bolj varčno porabo tople vode. Spodnji izračun prikazuje tudi, da bi bilo smiselno zamenjati star in potraten hladilnik ter bolj smotrno uporabljati sušilni stroj.
Prihranki pri električni energiji so največji ob uporabi dvotarifnega merjenja, torej ob namestitvi dvotarifnega števca. Tako lahko vse energetsko potratnejše naprave uporabljate predvsem v času nižje tarife in prihranite!
Hladilnik1
Na porabo hladilnika vpliva tudi sprememba nastavitve za 3 °C do 5 °C. Zato se prepričajmo, da hladilna temperatura ni prenizka (+5 °C do + 6 °C; za občutljiva živila kot so ribe ali mleto meso: + 4 °C).
Če živila v hladilniku pravilno razporedimo (meso in ribe bliže izparilniku, mlečne izdelke v sredino, sadje in zelenjavo na dno), lahko hladilnik brez skrbi nastavimo na višjo temperaturo in tako zmanjšamo porabo električne energije za do 10%.
S pravilno postavitvijo hladilnika v prostor bomo prihranili kar nekaj kWh električne energije. Hladilnika ne postavljamo v neposredno bližino štedilnika, pečice, radiatorja, pomivalnega stroja ali ga ne izpostavljamo sončnim žarkom, saj s tem povečamo oddajanja toplote, kar vpliva tudi na višjo porabo električne energije.
Ko kupujemo zamrzovalnik, smo po navadi pozorni predvsem na njegovo velikost in energijski razred. Pozorni pa moramo biti tudi na to, pri kateri temperaturi okolice bo aparat brezhibno (najbolj učinkovito) deloval. Klimatski razred določi proizvajalec, podatek pa je zapisan na tablici s tehničnimi podatki. Zamrzovalnik postavite v hladen, dobro prezračevan prostor, če je to mogoče, vsekakor pa ne sodi na balkon ali kakšen drug prostor, neposredno obsijan s soncem.
Običajno je dovolj, da je temperatura v zamrzovalniku do -18 °C, zato preverimo, da temperatura znotraj zamrzovalnika ni prenizka. Za 1 % prihranka porabe energije dosežemo, če nastavitev temperature zmanjšamo za eno (1) odvečno °C (približamo proti -18 °C).
Na modernejših pralnih strojih je treba funkcijo predpranja posebej vklopiti, a tudi na starejših jo lahko izklopimo. Tako dodatno privarčujemo 10 % električne energije.
Če peremo perilo le v času nižje tarife, lahko v primerjavi s pranjem le v času višje tarife (VT) prihranimo na stroških porabljene energije, ki jo porabi samo pralni stroj, okoli 30 %.
Posoda se bo zaradi lastne toplote posušila tudi, če bomo stroj po končanem programu pomivanja izključili in vrata delno odprli. Če se izogibamo programu s sušenjem posode, ker je energetsko potraten, lahko prihranimo do 4 % električne energije.
Če za manj umazano posodo izberemo varčen (ekonomičen) program ali program z nižjo temperaturo, lahko prihranimo okoli 2 % električne energije.
Če peremo posodo le v času nižje tarife, lahko v primerjavi s pranjem le v času višje tarife (VT) prihranimo na stroških porabljene energije, ki jo porabi samo pomivalni stroj, okoli 30 %.
Uporabljajmo program, ki deluje na podlagi vlažnosti perila, namesto programa, ki deluje na osnovi časovne nastavitve dolžine sušenja - torej če ne presušimo perila, lahko prihranimo okoli 15 % električne energije.
Če perilo sušimo le v času nižje tarife, lahko v primerjavi s sušenjem le v času višje tarife (VT) prihranimo na stroških porabljene energije, ki jo porabi samo sušilni stroj, okoli 30 %.
Če se prhamo namesto kopamo, lahko za to opravilo prihranimo 75 % električne energije, saj pri prhanju porabimo 4-krat manj vode in energije, kot pri kopanju v kadi.
Projekt izvaja: